Nawigacja

Ośrodek

Szkolenia

11.09.2024 r. 

Joanna Zapała: “Pomagając innym nie zapomnij o sobie” – rozmowa z Małgorzatą Serafin w ramach kanału Gośka Serafin- BEZ FARBOWANIA oraz we współpracy z WYDAWNICTWO UNIWERSYTETU JAGIELLOŃSKIEGO 

Trauma zastępcza i zmęczenie współczuciem to zjawiska, na które są narażone wszystkie osoby pracujące jako opiekunowie ofiar traum, osób dotkniętych chorobą. Lekarze, ratownicy medyczni, policjanci, strażacy pielęgniarki, terapeuci, wolontariusze. Babette Rothschild autorka książki “Wsparcie dla wspierających” zwraca uwagę na kluczowe znaczenie dobrostanu osób niosących pomoc innym.” Jak zapobiegać zmęczeniu współczuciem i traumie zastępczej? Jak umiejętnie gospodarować empatią? Czym objawia się wypalenie i dlaczego tak ważna jest regulacja, odpoczynek i zadbanie o siebie by móc nieść pomoc innym? Zapraszam na rozmowę z psychoterapeutką Joanną Zapałą.

 

 

11.06.2024 r. 

“Empatyczny słuchanie – co mi mówisz, kiedy nic nie mówisz?” Paulina Orbitowska-Fernandez

Porozumienie bez przemocy jako narzędzie do rozumienia siebie i innych. Podejście to zakłada, że za każdym działaniem człowieka stoi świadoma lub nieświadoma chęć zaspokojenia konkretnych potrzeb, np. bezpieczeństwa, akceptacji, wpływu, docenienia itp. Poprzez świadomość potrzeb oraz potrzeb innych osób lepiej rozumiemy samych siebie i otoczenie, a dzięki temu zwiększamy szanse na wzajemne usłyszenie
i wzięcie się pod uwagę, również w sytuacjach trudnych i konfliktowych.
Podejście to uczy, w jaki sposób docierać do sedna ludzkich działań, jak wyrażać to, co dla nas ważne oraz jak słuchać z empatią innych.

Prowadzenie: Paulina Orbitowska-Fernandez – certyfikowana trenerka Porozumienia bez Przemocy, oraz eduScruma, Business & Life Coach, Facylitatorka Systemowej Transformacji opartej na PBP i neurobiologii, certyfikowana praktyczka Resonant Healing oraz analityczka MindSonar. 




10.05.2023 r.
 

 

“Zdrowie psychiczne jako najważniejszy współczesny priorytet – praca nad lękiem i traumami” – panel dyskusyjny w ramach wydarzeń Impact’23, wśród panelistów Joanna Zapała, Cveta Dimitrova, Maciej Noga oraz moderator rozmowy David Liebers.

Impact’23 to najbardziej prestiżowe wydarzenie gospodarczo-technologiczne w Europie Środkowo Wschodniej, w którym udział biorą topowi managerowie z największych globalnych firm, decydenci polityczni, regulatorzy, wybitni naukowcy oraz światowej klasy eksperci oraz mówcy.

Nagrania z wydarzenia są częściowo dostępne na kanale Youtube wydarzenia:

https://www.youtube.com/@ImpactCEE

 

20.04.2023 r.

“Wsparcie psychologiczne osób z chorobą nowotworową” – Agnieszka Andreasik wraz z psychoonkolożkami Joanną Zapałą i Małgorzatą Ciszewską-Koroną porozmawiają o wpływie choroby na codzienne funkcjonowanie, metodach pracy z pacjentami onkologicznymi oraz sprawdzonych sposobach wsparcia. Inspiracją do rozmowy jest książka „Radzić sobie z rakiem. Jak zapanować nad emocjami i odzyskać nadzieję”

Spotkanie odbyło się 20 kwietnia o godz. 18.00 i było transmitowane na profilu Facebook i kanale YouTube Wydawnictwa UJ.

Każdego dnia w Polsce u około 450 osób zostaje zdiagnozowana choroba nowotworowa. Wiadomość o diagnozie wywołuje strach, złość, niepokój i rozpacz. Silne emocje nie pozwalają obiektywnie spojrzeć na sytuację, dlatego ważna jest odpowiednia pomoc. W jaki sposób poradzić sobie z wiadomością o chorobie? Jak zapanować nad emocjami i odzyskać nadzieję? W jaki sposób wspierać osoby w trakcie leczenia? 

 

 
Książkę można zamówić na stronie:
 
 
16.03.2022 r. 
 
„Terapia traumy i zaburzeń psychosomatycznych” – Joanna Podgórska, Joanna Zapała, audycja dr Joanny Podgórskiej „Podgórska Ogólnie” nadawanej przez NewonceRadio. 
 

“To nie rzeczy nas smucą, ale to jak je widzimy” od tej sentencji Epikteta Joanna Podgórska rozpoczeła rozmowę z Joanną Zapałą na temat terapii traumy. Nie wszystkie doświadczenia, które powodują u nas strach, przerażenie czy głęboki stres są od razu traumą. Ważne jest by dobrze zdiagnozować tę zmianę w psychice i odpowiednio ją leczyć. Traumy możemy podzielić na kilka typów m.in. trauma prosta, trauma złożona lub trauma relacyjna. Każda z nich wymaga zupełnie innej terapii, stąd nacisk na diagnozę, by praca nad traumą była skuteczna. O traumie, diagnozie i rodzajach terapii Joanna & Joanna porozmawiały w najnowszym epizodzie Podgórska Ogólnie.

https://newonce.net/epizod/terapia-traumy-i-zaburzen-psychosomatycznych

Joanna Podgórska – doktor nauk biologicznych w dyscyplinie biochemia (ze specjalnością neurochemia) Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Absolwentka studiów podyplomowych na Uniwersytecie SWPS w Warszawie na kierunku Psychosomatyka i Somatopsychologia, Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie na kierunku Prowadzenie i Monitorowanie Badań Klinicznych oraz Żywienie i Wspomaganie Dietetyczne w Sporcie na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie.

18.05.2021 r. 

“Zaburzenia psychosomatyczne – jak stres wpływa na organizm? – Joanna Zapała, Zofia Szynal” Strefa Psyche Uniwersytetu  SWPS

Stres wywołuje różne reakcje w naszym organizmie. Jego objawy mogą wpływać zarówno na psychikę, jak i na ciało. Czym są i jak powstają zaburzenia psychosomatyczne? Jak mogą się objawiać? Skąd wiemy, że objawy mają charakter psychosomatyczny? Czy da się je z całą pewnością odróżnić od objawów somatycznych? Jak je diagnozować? Jak i u jakiego specjalisty je leczyć? Czym może skutkować nie leczenie zaburzeń psychosomatycznych? Na te i wiele innych pytań odpowiada Joanna Zapała – psychoterapeutka, kierowniczka merytoryczna studiów podyplomowych Psychologia długowieczności i starzenia się na Uniwersytecie SWPS. Rozmowę prowadzi Zofia Szynal, psycholog, psychoedukatorka oraz certyfikowana psychoterapeutka.

7.08.2020 r. 

“Rytm Dobowy” – webinar z dr Joanną Podgórską

Podczas tego krótkiego webinaru postaram się odpowiedzieć na pytanie czy “Regulacja rytmu dobowego jest lekiem naszych czasów?”

Obecnie niezwykle mocno skupiamy się na zdrowym podejściu do diety
i coraz mocniej szanujemy korzyści jakie niesie za sobą aktywność fizyczna. To bardzo dobrze, wartościowe i prozdrowotne trendy są zawsze w cenie. Warto jednak zwrócić uwagę na elementy, które od zarania dziejów były niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu ludzkiego, a dziś bez dwóch zdań są niezwykle mocno zaniedbywane. Mowa o prawidłowej długości i jakości snu oraz życiu zgodnym z cyklem dobowym.

Na jakie pytania będziemy szukać odpowiedzi?

  • co to jest rytm dobowy i czy zależy tylko od dnia i nocy?

  • co odpowiada za rytm pracy organizmu? (rola światła słonecznego i tzw. zeitgeberów)

  • słowo o pracy zmianowej – rola rytmu dobowego i snu w prawidłowej pracy mózgu i całego organizmu

  • dlaczego warto dbać o rytmikę i rutynę naszych zachowań?

  • dlaczego melatonina to nasz „bodyguard”? – słowo o chronofarmakologii, czyli co ma skuteczność działania leków do określonej pory dnia

Prowadznie: dr Joanna Podgórska Doktor nauk biologicznych w dyscyplinie biochemia (ze specjalnością neurochemia) Polskiej Akademii Nauk
w Warszawie. Konsultant naukowy, autorka publikacji naukowych, popularno-naukowych, monografii, artykułów o tematyce medycznej
i dietetycznej oraz materiałów edukacyjnych, blogerka. Absolwentka Dietetyki Sportowej na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie oraz studiów podyplomowych Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie na kierunku “Prowadzenie i Monitorowanie Badań Klinicznych”. Obecnie studiuje „Psychosomatykę i somatopsychologię” na Uniwersytecie SWPS
w Warszawie i tworzy suplementy diety wspomagające pracę mózgu.

Po więcej wiedzy zapraszamy na blog dr Joanny Podgórskiej: https://www.joanpodgorska.com/blog oraz podczas kolejnych webinarów :)

8.06.2020 r. 

“Dieta dla mózgu” – webinar z dr Joanną Podgórską

“Dieta dla mózgu” – Ten krótki webinar dotyczy roli diety – jej poszczególnych składników i prawidłowych nawyków żywieniowych w utrzymaniu zdrowego, dobrze pracującego mózgu.

Budowa komórki nerwowej i mózgu po krótce i dlaczego sposób żywienia ma tu takie znaczenie

Najlepsza dieta dla mózgu:

– rola diety przeciwzapalnej, dbałości o mikrobiotę jelitową

– kwestia antyoksydantów

– białka i tłuszcz w funkcjonowaniu mózgu jako organu

– rola aminokwasów i witamin w syntezie neuroprzekaźników

– rola wielonienasyconych kwasów tłuszczowych i suplementacji Omega 3 (EPA/DHA, kwasu ALA) w funkcjonowaniu mózgu, przekazywaniu sygnałów, działaniu neuroprzekaźników.

Czy cukier rzeczywiście jest nam potrzebny? Czy możemy go sami wytworzyć? Nadmiar węglowodanów a mózg – aspekty pamięci, depresji, choroby Alzheimera. Wspólne podłoże chorób metabolicznych
i neurodegeneracji (insulinooporność w mózgu) Czy dieta ketogeniczna
i wysokotłuszczowa jest rzeczywiście dobra dla mózgu – kwestie poznawcze, kwestie psychiki i równowagi neuroprzekaźnikowej. Dlaczego przejadanie się nie sprzyja sprawnej pracy naszej głowy. Suplementacja wspierająca pracę mózgu – adaptogeny i kluczowe witaminy
i mikroelementy

Prowadznie: dr Joanna Podgórska Doktor nauk biologicznych w dyscyplinie biochemia (ze specjalnością neurochemia) Polskiej Akademii Nauk
w Warszawie. Konsultant naukowy, autorka publikacji naukowych, popularno-naukowych, monografii, artykułów o tematyce medycznej
i dietetycznej oraz materiałów edukacyjnych, blogerka. Absolwentka Dietetyki Sportowej na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie oraz studiów podyplomowych Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie na kierunku “Prowadzenie i Monitorowanie Badań Klinicznych”. Obecnie studiuje „Psychosomatykę i somatopsychologię” na Uniwersytecie SWPS
w Warszawie i tworzy suplementy diety wspomagające pracę mózgu.

Po więcej wiedzy zapraszamy na blog dr Joanny Podgórskiej: https://www.joanpodgorska.com/blog oraz podczas kolejnych webinarów :)

 
 
26.11.2018 r. 
„NIKT NIE ZNA PRZYSZŁOŚCI” – JAK PSYCHOTERAPEUTA MOŻE POMÓC OSOBIE CHOREJ ONKOLOGICZNIE

Nagranie doświadczonych specjalistów klinicznych – spotkania Poniedziałki z Psychoterapią „Nikt nie zna przyszłości” – jak psychoterapeuta może pomóc osobie chorej onkologicznie.

Dyrektor Centrum Psychoterapii Integralnej – Joanna Zapała rozmawia z Krzysztofem Klajsem – dyrektorem Polskiego Instytutu Ericksonowskiego m.in. jak kluczową rolę dla procesu zdrowienia jest wsparcie profesjonalnego psychoterapeuty – psychoonkologa.

29.01.2015 r. 

Spotkania w ramach inicjatywy Nasze Dobre Życie

Relacja z pierwszego ogólnopolskiego spotkania Inicjatywy Nasze Dobre Życie. Triatlonista Jerzy Górski, ks. Jan Kaczkowski, Joanna Zapała, Marzena Kielar, Damian SyjonFam, oraz Krzysztof Rabek starali się odpowiedzieć na pytanie czym tak naprawdę może być/jest dla nas wszystkich pojęcie „dobre życie”. Organizatorzy Przemysław Zieliński, Małgorzata Zielińska i Tomasz Szczepański zapowiadają następne spotkania. Realizacja: Bartosz Horowski, Rafał Szmigielski, Tomasz Serdiukow-Małysa, Artur Wiszniewski, Amadeusz Kocan, Justyna Poniatowska.