Nawigacja

Ośrodek

Szkolenia

The Safe and Sound Protocol (SSP)

„Jeśli chcesz ulepszyć świat, zacznij od tego, aby ludzie czuli się bezpiecznie”.
— dr Stephen Porges

Poczuj się lepiej!

Poczuj więcej bezpieczeństwa i spokoju.

Poczuj mniej drażliwości, niepokoju i przytłoczenia.

Myśl lepiej!

Myśl jaśniej, uważniej i bardziej kreatywnie.

Myśl mniej sztywno i chaotycznie.

Kontaktuj się lepiej!

Kontaktuj się bardziej otwarcie, autentycznie.

Kontaktuj się z mniejszą nieufnością i dystansem.

Nieinwazyjna terapia słuchowa dla lepszej regulacji układu nerwowego.

Stephen Porges i Sue Carter 10.2020 Szkolenie online

Safe and Sound Protocol (SSP) jest opartym na dowodach narzędziem terapeutycznym, zaprojektowanym w celu odwrażliwienia układu nerwowego i przywrócenia go do bezpieczeństwa. Terapia odbywa się poprzez słuchanie specjalnie przefiltrowanej muzyki, która stymuluje nerw błędny ze wsparciem wykwalifikowanego specjalisty.

Dla kogo to jest przeznaczony Safe and Sound Protocol (SSP)?

SSP jest odpowiedni dla dzieci i dorosłych i został zaprojektowany do pracy z różnorodnymi podejściami i modalnościami terapeutycznymi. Jego skuteczność została potwierdzona w wielu badaniach, w tym w badaniach klinicznych z udziałem dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, a także w licznych studiach przypadków wykazujących skuteczność w regulacji emocji, traumie, lęku i nie tylko.

Safe and Sound Protocol (SSP) wykazał korzyści w następujących obszarach:
– Praca z osobami, które cierpią z powodu przebytych traum

– Wsparcie zdrowienia u osób z zaburzeniami lękowymi
– Trudności z koncentracją, uwagą, pamięcią
– Problemy społeczne i emocjonalne
– Stresory społeczne, izolacja, unikanie
– Nadwrażliwość słuchowa, trudności w przetwarzaniu dźwięku
– Różnice w przetwarzaniu sensorycznym i wiele innych.

Opracowany przez dr. Stephena Porgesa, twórcę teorii poliwagalnej , Safe and Sound Protocol (SSP) jest nieinwazyjnym akustycznym stymulatorem nerwu błędnego, który pomaga pacjentom łączyć się ze sobą, innymi i ze światem w oparciu o podstawy bezpieczeństwa fizjologicznego.

Safe & Sound Protocol (SSP) jest jedynym praktycznym zastosowaniem teorii poliwagalnej i ma na celu poprawę wrażliwości na dźwięki i przetwarzanie słuchowe, regulacjię stanu behawioralnego i zachowań związanych z zaangażowaniem społecznym dzięki specjalnie filtrowanej muzyce.

SSP pozwala na ponowne wzorcowanie sieci neuronowych i poprawę regulacji autonomicznego układu nerwowego (ANS) w celu uzyskania trwałej zmiany.

W oparciu o hierarchiczną rekrutację AUN, SSP trenuje mięśnie ucha środkowego w celu dostrojenia się do sygnałów bezpieczeństwa sygnalizowanych przez częstotliwości ludzkiego głosu, co stymuluje system zaangażowania społecznego poprzez sieć neuronową związaną ze słuchaniem.

Teoria Poliwagalna.

Teoria poliwagalna – nauka o poczuciu bezpieczeństwa.

Opracowana przez dr Stephena Porgesa, teoria poliwagalna skupia się na tym, co dzieje się w ciele i układzie nerwowym, i wyjaśnia, w jaki sposób nasze poczucie bezpieczeństwa, niebezpieczeństwa lub zagrożenia, może wpływać na nasze zachowanie. Zrozumienie teorii poliwagalnej daje nam naukowe ramy, które można zastosować poprzez terapie fizjologiczne lub „oddolne”, aby pomóc zmienić i poprawić nasze samopoczucie, myślenie i łączenie się z innymi. 

Wewnętrzne centrum kontroli.

Umysł i ciało są połączone nerwem błędnym, który jest najdłuższym nerwem autonomicznego układu nerwowego, rozciągającym się od pnia mózgu do okrężnicy. Jest to nasze wewnętrzne centrum kontroli, umożliwiające mózgowi monitorowanie i otrzymywanie informacji o wielu funkcjach naszego organizmu.

Nerw błędny pomaga regulować wiele krytycznych aspektów fizjologii człowieka, w tym tętno, ciśnienie krwi, pocenie się, trawienie, a nawet mówienie. Ponieważ organizm automatycznie przyjmuje informacje poprzez neurocepcję, nerw błędny przetwarza sygnały i wskazówki z otaczającego nas świata i z kolei określa, jak reagujemy poprzez trzy stany fizjologiczne:

  • Stan przywspółczulny / brzuszny nerwu błędnego— nasz wyśrodkowany stan „prawdziwego ja”, w którym zachodzą wszystkie interakcje społeczne, połączenia i procesy poznawcze
  • Stan współczulny— poczucie zagrożenia lub niebezpieczeństwa oraz potrzeba „walki” lub „ucieczki” z sytuacji w poszukiwaniu bezpieczeństwa
  • Stan przywspółczulny / grzbietowy nerwu błędnego — nasz stan „zamrożenia”, kiedy czujemy, że nasze życie jest tak zagrożone, że zostajemy unieruchomieni.

 

BEZPŁATNY E-BOOK: Dlaczego skuteczne przetwarzanie i regulacja są podstawą zdrowia

Odkryj, jak nasze mózgi głęboko łączą się z naszymi ciałami. Centralny układ nerwowy, a zwłaszcza nerw błędny, to dopiero początek zrozumienia wpływu tych układów na nasz stan emocjonalny i fizjologiczny.

POBIERZ TERAZ

Na podstawie: https://integratedlistening.com/science-of-feeling-safe/

Joanna Zapała posiada Certyfikat Provider Safe & Sound Protocol (SSP) w oparciu o Teorię Poliwagalną dr Stephena Porgesa – jeżeli interesuje Cię ta metoda zapraszamy do kontaktu!