Nawigacja

Ośrodek

Szkolenia

Zmierzyć się ze swoimi problemami…
Psychoterapia grupowa – pomóżmy sobie nawzajem

„Psychoterapia grupowa” Vinogradov, Yalom
wyd. Instytut Psychologii Zdrowia

W psychoterapii grupowej […] zmianie zachowania każdego z członków grupy służą zarówno interakcje między terapeutą a uczestnikiem, jak i interakcje między uczestnikami, do których dochodzi w kontekście sytuacji grupowej. Innymi słowy, narzędziem zmiany są w tym przypadku nie tylko konkretne techniki i interwencje stosowane przez kompetentnego terapeutę, lecz również grupa jako taka. Ta cecha psychoterapii grupowej stanowi jej wyjątkowy terapeutyczny potencjał.”

Oto kilka zdań Carla Rogersa z książki
„O stawaniu się sobą” wyd. Rebis

Psychoterapia grupowa nie oznacza zatem, że uczestnicząca w niej osoba nie jest traktowana indywidualnie. Grupowa forma terapii jest narzędziem służącym do osobistej pomocy każdej z uczestniczących w niej osób. Formuła grupy pozwala osobom biorącym udział w terapii wejść z innymi jej uczestnikami w relacje podobne do tych, jakie napotykają w realnej grupie społecznej, a więc wśród współpracowników, znajomych. W trakcie terapii, jej uczestnicy przeżywają podobne doświadczenia w relacjach z innymi, jak w prawdziwym życiu. Dotyczy to również trudnych, nieprzyjemnych doświadczeń, niepowodzeń, rozczarowań. Jednak, zamiast – tak jak na co dzień – reagować na trudności społeczne np. agresją lub wycofaniem – osoby te nazywają swoje emocje, określają charakter oraz źródło tych przeżyć i konfrontują swoje negatywne odczucia z faktycznym stanem rzeczy, co z pomocą specjalisty prowadzącego grupę, daje szansę na efekt terapeutyczny.

Jeśli interesuje Państwa psychoterapia grupowa – zapraszamy do Centrum Psychoterapii Integralnej. Poznań jest miastem, w którym znajdą Państwo profesjonalną pomoc.

Zapraszamy do udziału w Grupie Terapeutycznej osób dorosłych:

https://www.cpi.poznan.pl/grupa-terapeutyczna/

POBIERZ ULOTKĘ ZE SZCZEGÓŁAMI: https://www.cpi.poznan.pl/wp-content/uploads/2023/01/grupa-terapeutyczna-ulotka.pdf