„Jak zwiększyć poczucie własnej wartości?” [RECENZJA]

[30.06.2019]

Publikujemy szóstą recenzję w naszym nowym cyklu CPI Poleca. 
Autorką recenzji jest pracująca z Centrum psychoterapeutka Barbara Ostrowska.

„Jak zwiększyć poczucie własnej wartości? Trening” Glenn R. Schiraldi

Jakiś czas temu na rynku wydawniczym ukazała się pozycja Glenn R. Schiraldi „Jak zwiększyć poczucie własnej wartości?” W swojej pracy na co dzień poruszam się w obszarach wartości i tego, co pozwala wieść życie takie jakiego pragniemy. Słucham wielu historii i często w nich wybrzmiewa wspólny mianownik – kurczowe trzymanie się myśli, które stoją w sprzeczności do działań w kierunku wartościowego życia. Można by rzec, że są uniwersalne i mówią: „nic mi nie wychodzi”, „po co mam się starać”, „jestem nic nie wart”, „czuję się jak nieudacznik”…. długo by wymieniać. Naturalnie gdy ta pozycja trafiła w moje ręce, nisposób było mi przejść obok niej obojętnie. 

Jest to książka dedykowana wszystkim, którzy powątpiewają w siebie, w swoje umiejętności czy możliwości skutecznego działania. Dedykowana jest tym, którzy pozwolili częściowo lub całkowicie nieużytecznym myślom i przekonaniom przejąć ster we własnym życiu, tak niefortunnie, że nie mogą być taką osobą, jaką chcieliby być. 

Książka jest podzielona na rozdziały, które można traktować jak lekcje. Każda z nich jest krótka, konkretna i pokazuje drogę dalej. Każdy rozdział daje narzędzia do pracy własnej z myślami i przekonaniami. Rozpoczynamy od tego czym jest w ogóle poczucie własnej wartości i jaki ma na nas wpływ. Następnie ruszamy w podróż poprzez poznawanie siebie, testowanie i doświadczanie aż do samorozwoju i troski o siebie samego. Wspomniane narzędzia (tabelki, wykresy, dzienniczki samoobserwacji, skale itd…) umożliwiają zdobycie wiedzy teoretycznej, a także umiejętności. Pozycja ta wskazuje jak podążać w zgodzie ze sobą samym w kierunku rozwoju poczucia własnej wartości i jak wyciągać wnioski z trudniejszych momentów naszej codzienności. Daje szansę na to aby znów poczuć się dobrze samemu ze sobą i wydobywać doświadczenia podkreślające własną bezwarunkową wartość. 

Jest to pozycja, do której można wracać wielokrotnie. Osobiście uważam ją za wartościową gdyż poczucie własnej wartości to coś więcej niż pozytywne myślenie, i ta pozycja to ukazuje. Poczucie własnej wartości to również ciągłe działanie w obranym przez siebie kierunku, a książka dr Glenn R. Schiraldi daje wskazówki jak nie pozwolić by nieużyteczne myśli kierowały naszym zachowaniem, oraz jak dbać o siebie w trakcie podróży w kierunku bogatego, pełniejszego i bardziej znaczącego życia. Ponadto okazała się też niespodzianką, gdyż odkryłam w niej elementy ACT i CFT,  które wykorzystuje w swojej codziennej pracy.

„Jak zwiększyć poczucie własnej wartości? Trening” Redakcja: Glenn R. Schiraldi

Wydawnictwo: Helion S. A.

https://sensus.pl/ksiazki/jak-zwiekszyc-poczucie-wlasnej-wartosci-trening-glenn-r-schiraldi,powart.htm#format/d