„Jesteś kimś więcej, niż myślisz – dla nastolatków.” [RECENZJA]

Publikujemy dwudziestą czwartą recenzję w naszym cyklu CPI CZYTA. Autorką tekstu jest Izabela Chwilczyńska-Sadecka. 

„Jesteś kimś więcej, niż myślisz – dla nastolatków”. Lisa M. Schab

„Jesteś kimś więcej, niż myślisz – dla nastolatków” to ciekawa pozycja zarówno dla nastolatków, jak i dla rodziców wspierających swoje dzieci w budowaniu poczucia własnej wartości czy radzeniu sobie z niepewnością czy brakiem akceptacji. Jest to również bardzo praktyczny zestaw gotowych narzędzi pomocny dla specjalistów (terapeutów, pedagogów) pracujących z młodzieżą.

Książka zachęca czytelnika do poznania siebie, rozwija ciekawość odkrywania wiedzy o sobie, a także w bardzo prosty i przystępny sposób opowiada o tematach trudnych dla nastolatków. Autorka jasnym i zrozumiałym językiem tłumaczy zależności pomiędzy myślami, emocjami, zachowaniami, pokazuje, jak rozumie poczucie własnej wartości. Dużą wartością tej pozycji jest przedstawienie pewności siebie nie jako pojedynczej umiejętności do zdobycia czy wyuczenia, lecz jako szeregu kompetencji do rozwijania. Autorka inspiruje do takiego rozumienia adekwatnej samooceny, które uwzględnia szacunek, odkrywanie własnych zasobów, pasji oraz świadomość i akceptację swoich słabości i dążenie do myślenia „jestem w porządku taki, jaki jestem”. W tej drodze prowadzi czytelnika między innymi poprzez tematy związane z historią życia i przekazami rodzinnymi oraz społecznymi, obszarem cielesności, różnorodności, przyjaźni, presji otoczenia, ról, odkrywaniem marzeń. Ponadto skupia się na budowaniu i wzmacnianiu różnorodnych kompetencji, np. radzenia sobie z uczuciami, dyskomfortem, poczuciu wdzięczności, mocy współczucia, stawiania czoła wyzwaniom czy pozytywnych decyzji.

Książka ma przede wszystkim wymiar praktyczny. Jest to zestaw ćwiczeń, przykładów, każdy rozdział zawiera krótki wstęp z najważniejszymi informacjami do zapamiętania, zakończony afirmacją wzmacniającą urzeczywistnianie omawianych kwestii. Z pewnością pomoże każdemu w odkrywaniu swojej wyjątkowości i wartości.

Izabela Chwilczyńska-Sadecka – psycholog, certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny

Wydawnictwo: GWP Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

https://www.gwp.pl/jestes-kims-wiecej-niz-myslisz-dla-nastolatkow.html