„Macierzyństwo bywa trudne” [RECENZJA]

Publikujemy dwudziestą dziewiątą recenzję w naszym cyklu CPI CZYTA. Autorką tekstu recenzji jest Joanna Dronka-Skrzypczak.

„Macierzyństwo bywa trudne”. Molly Millwood

„Prawdziwym przeciwieństwem depresji nie jest ani radość, ani brak bólu, tylko witalność – swoboda w doświadczaniu spontanicznych uczuć”. 

Czy to naprawdę straszne, jeśli młoda matka ma myśli o tym, że mogłaby włożyć dziecko do suszarki na pranie? Czy rzucone ze złością „nienawidzę cię” do niemowlęcia powinno oburzać albo powodować uczucie wstydu? Co tak naprawdę kryje się za niedającym się uciszyć głosem w głowie „przecież masz wszystko, o co ci chodzi? Na te pytania Molly Millwood szuka odpowiedzi w swojej książce „Macierzyństwo bywa trudne”

Dla kogo i od kogo jest tak książka?

Książka jest połączeniem osobistych doświadczeń autorki – zarówno matki jak i psychoterapeutki – dotyczących szeroko pojętego tematu macierzyństwa. Pozycja ta adresowa jest przede wszystkim do matek – niezależnie od tego, czy dopiero spodziewają się dziecka, niedawno wróciły do domu z noworodkiem czy mają już starsze dzieci. Pomimo, że większość przypadków opisuje początki macierzyństwa, to powrót do emocji i zachowań, które są wspólnym doświadczeniem większości kobiet może pozwolić na zrozumienie tego, jaki wpływ wywiera na życie kobiety rewolucja jaką jest pojawienie się dziecka.

Matkocentryzm, a nie dzieciocentryzm – ważny punkt widzenia

Już na samym wstępie autorka zaznacza, że nie jest to książka o tym jak być lepszą matką, czy jak poradzić sobie z wychowaniem dziecka oraz jego zachowaniami i emocjami. Jej celem jest skupienie się na zmianie jaką przechodzi każda kobieta, kiedy do repertuaru jej życiowych ról dołącza kolejna – rola matki.

Skoncentrowanie się na tematach związanych z uczuciami i emocjami kobiet na wczesnym etapie macierzyństwa pozwala wnieść do książki dodatkową wartość. Poprzez opisywane sytuacje oraz przypadki słyszymy głosy, które dzielą się najbardziej wstydliwymi i trudnymi momentami z okresu przez wiele osób rozumianego jako czas zarezerwowany dla szczęścia i spełnienia. Autorka stawia sobie za cel pokazanie czytelnikowi, że trudne, a nawet czasami skrajne emocje czy zachowania w macierzyństwie nie są doświadczeniem jednostek, a raczej głęboko skrywaną tajemnicą większości kobiet, które zostają matkami.

Depresja, wstyd i „mózg wędrujący”

Czytając tę książkę cieszyłam się, że nie jest ona studium przypadku depresji poporodowej. Autorka nie pomija tego tematu, jednak wskazuje, że zarówno objawy jak i czas pojawienia się zaburzeń depresyjnych czy lękowych w związku z narodzinami dziecka mogą być nieoczywiste i szerokie. Powołuje się na badania, które wskazują, że prawdopodobieństwo wystąpienia depresji lub jakiejś formy zaburzeń depresyjnych zwiększa się po upływie 4 lat od porodu – czyli w czasie, który w powszechnym rozumowaniu powinien być już momentem stabilizacji w myśl, że „najgorsze mamy za sobą”. Temat ciągłego oczekiwania na to, że „jutro będzie lepiej”, „niech tylko zacznie przesypiać noce” jest także motywem, który wraca w wielu opisywanych historiach. Rzeczywistość z którymi mierzą się matki bywa tak trudna, że cały czas żyją myślą o przyszłości, w której ma być lepiej – a która kiedy już nastąpi okazuje się również pełna wyzwań.

Komu poleciłabym tę książkę?

Każdej kobiecie, która ma potrzebę lepiej zrozumieć tematy związane z wyzwaniem jakim jest wchodzenie w nową rolę w życiu jaką jest macierzyństwo. Wspólnota doświadczeń pomaga zdjąć z jednostki ciężar myślenia „tylko mi się to zdarza” albo „co ze mną jest nie w porządku” oraz otworzyć się na emocje, które mogą się pojawiać u każdej matki.

Joanna Dronka-Skrzypczak – absolwentka studiów podyplomowych na kierunku psychosomatyka i somatopsychologia (SWPS), ukończyła kurs Racjonalnej Terapii Zachowań. Na co dzień pracuje w Centrum Zdrowia Psychicznego, przede wszystkim z osobami doświadczającymi kryzysu psychicznego, skupiając się w swojej pracy na zagadnieniach związanych z psychosomatyką.

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagielońskiego

https://wuj.pl/ksiazka/macierzynstwo-bywa-trudne