„Teoria poliwagalna w praktyce zestaw 50 ćwiczeń” [RECENZJA]

Publikujemy dwudziestą trzecią recenzje w naszym cyklu CPI CZYTA. Autorką tekstu jest Katarzyna Borowiec. 

„Teoria poliwagalna w praktyce Zestaw 50 ćwiczeń”. Deb Dana

„Teoria poliwagalna w praktyce zestaw 50 ćwiczeń” Deb Dana, to kolejna pozycja dedykowana zarówno dla terapeutów jak i dla pacjentów. Podręcznik nawiązuje do wcześniejszych publikacji o wykorzystaniu teorii poliwagalnej w psychoterapii. Autorka, to psychoterapeutka, wykładowca w Instytucie Kinseya.
Jest współtwórczynią cyklu treningowego Rhytm of Regulation oraz autorką „Teorii poliwagalnej w psychoterapii”.

Tym razem zaprasza do praktykowania, proponując gotowy zestaw ćwiczeń.
Dla czytelników, którzy nie mieli okazji zapoznać się w wcześniejszą lekturą, autorka krótko wprowadza w temat.
W części pierwszej, odnosi się do podstaw teoretycznych. Odpowiada na pytania,
jak działa nasz autonomiczny układ nerwowy, czym jest nerw błędny, jak działa m.in. podczas reagowania na zagrożenie.

Druga część podręcznika skupia się na praktyce, tj. wykorzystaniu ćwiczeń do nauki rozpoznawania sygnałów z własnego układu nerwowego, wzmacniania go wobec bodźców zagrażających.
Zestaw zawiera ćwiczenia skupione na uważności, obserwacji doznań z poziomu własnego ciała, nauki własnego systemu reagowania.  Autorka zachęca do samoobserwacji i wzmacniania umiejętności regulowania emocji według ustalonych kroków.

Kolejne rozdziały opisują etapy modelu BASIC:

B – bycie bliżej własnego autonomicznego układu nerwowego

A – angażowanie uwagi w odniesieniu do własnych stanów autonomicznych

S – stwarzanie na nowo autonomicznego układu nerwowego

I – integrowanie nowych rytmów autonomicznych

C – cementowanie więzi

Podręcznik prowadzi czytelnika przez trening umiejętności odbudowywania i wzmacniania swojego autonomicznego układu nerwowego, zwłaszcza części nerwu błędnego. Autorka rekomenduje, aby ćwiczenia te szły w parze z procesem psychoterapii i zachęca czytelnika do wykonywania tych ćwiczeń pomiędzy sesjami, w ramach pracy własnej.

Jako dodatkowe wsparcie do każdego z proponowanych ćwiczeń autorka umieściła formularze samoobserwacji, co pomaga monitorować swoje postępy.

Część ćwiczeń może wydać się znajoma dla osób, które praktykują Mindfulness, to m.in. praca na uważności, byciu tu i teraz, wzmacnianiu postawy wdzięczności, współczucia, czy radykalnej akceptacji. Jest również seria ćwiczeń odnoszących się do wzmacniania i budowania więzi społecznych.

Książka ta jest świetnym uzupełnieniem wcześniejszych pozycji o teorii poliwagalnej, oferując gotowy zestaw ćwiczeń do wdrożenia w procesie psychoterapii. Może stanowić uzupełnienie tzw. „skrzynki z narzędziami” każdego psychoterapeuty, niezależnie od praktykowanego modelu terapeutycznego.

Katarzyna Borowiec – psycholog, certyfikowany terapeuta poznawczo-behawioralny, od ponad 20 lat również trener i coach biznesu. W ramach praktyki zawodowej prowadzi szkolenia / warsztaty, coaching, mentoring dla osób w zakresie rozwoju osobistego, szkolenia dla profesjonalistów i biznesu.

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagielońskiego 

https://wuj.pl/ksiazka/teoria-poliwagalna-w-praktyce