„Ty tu rządzisz. Jak ujarzmić lęk I przestać się zamartwiać” [RECENZJA]

Publikujemy dwudziestą pierwszą recenzję w naszym cyklu CPI CZYTA. Autorką tekstu jest Izabela Chwilczyńska-Sadecka

„Ty tu rządzisz. Jak ujarzmić lęk i przestać się zamartwiać.” Joel Minden

Joel Minden w prosty i przystępny sposób opisuje czym jest lęk, wyjaśnia mechanizmy jego powstawania, napędzania się pułapek myślowych, które podtrzymują lęk. Ponadto zrozumiałym językiem tłumaczy, dlaczego niektóre z naszych strategii radzenia sobie nie działają, bądź są nieskuteczne w dłuższej perspektywie, a nawet powodują, że lęk się umacnia czy zaczynamy się zamartwiać.

Jest to książka zarówno dla tych, którzy zaczynają mierzyć się z lękiem i szukają skutecznych strategii, jak i tych, którzy potrzebują usystematyzować swoją wiedzę i umiejętności radzenia sobie.

Joel Minden proponuje trzyetapową strategię, opartą o terapię poznawczo – behawioralną. Uczy, jak odpowiednio reagować na pułapki myślowe i radzić sobie z fantazjami lękowymi, odważyć się na działanie pomimo lęku, a także przezwyciężać i akceptować niepewność. Głównym przesłaniem książki jest to, że skuteczna długofalowa kontrola lęku to odpowiednie reagowanie na niego, a nie unikanie czy próba kontrolowania tej emocji.

Dużą wartością pozycji są proponowane praktyczne ćwiczenia oraz zagadnienia do zatrzymania się i refleksji. Pozwalają one wykorzystać wiedzę w odniesieniu do własnego problemu oraz stworzyć spersonalizowany plan radzenia. Ćwiczenia te są również pomocne w utrzymaniu pomyślnych rezultatów i zapobieganiu nawrotom lęku. Książka napisana jest poradnikowo, konsekwentnie prowadzi czytelnika przez kolejne kroki w procesie budowania skutecznego planu kontroli lęku. Jest to proces obejmujący zrozumienie:

  • jak lęk zakłóca moje życie
  • dlaczego się utrzymuje
  • co można zrobić
  • oraz jak to zrobić.

Ponadto autor zamieszcza odpowiedzi na pytania, które często padają w gabinecie psychologa, takie, jak np.: Czy lęk jest wyłącznie w mojej głowie? Dlaczego nie mogę się uspokoić, skoro wiem, że nic mi nie grozi? Jak wyjaśnić lęk moim bliskim? Co robię źle? Co zrobić z myślami, których nie potrafię tak po prostu zaakceptować?

Izabela Chwilczyńska-Sadecka – psycholog, certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny (certyfikat nr 39).

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagielońskiego

https://wuj.pl/ksiazka/ty-tu-rzadzisz