,,Wytrenuj swój mózg’’ [RECENZJA]

Publikujemy siedemnastą recenzję w naszym cyklu CPI CZYTA
Autorką tekstu jest Zofia Czerwińska. 

Seth J. Gillihan ,,Wytrenuj swój mózg’’ 
 

W marcu podjęłam się lektury książki, a właściwie poradnika z ćwiczeniami autorstwa Seth J. Gillihan pt. ,,Wytrenuj swój mózg. Siedmiotygodniowy program dla osób z zaburzeniami lękowymi i depresją oparty na terapii poznawczo-behawioralnej’’. Okazał się to być niezwykle praktyczny oraz określony w czasie plan działania, który jest bardzo wdzięcznym uzupełnieniem psychoterapii osób z zaburzeniami nastroju oraz lękowymi.  Pomaga  zaopiekować się sobą, być dla siebie najskuteczniejszym terapeutą oraz daje szansę aby zmienić negatywne schematy myślenia a utrwalić te nowe, zdrowe, dzięki regularnym ćwiczeniom. Autor, jest psychologiem z wieloletnim doświadczeniem, prowadzi wykłady z dziedziny psychoterapii poznawczo-behawioralnej i neuronauki w całych Stanach Zjednoczonych, a przede wszystkim wie, że depresja i nadmierny poziom lęku odbierają całkowicie lekkość i radość z życia. Najnowsze badania wykazują, że to właśnie psychoterapia poznawczo-behawioralna jest jedną z najskuteczniejszych form psychoterapii przynoszących ulgę i zmianę w tego typu zaburzeniach. Z doświadczenia wiem, że osoby zgłaszające się z nimi do gabinetu, są bardzo otwarte na konkretne narzędzia z których mogłyby korzystać w kryzysowych momentach lub w formie systematycznej autoterapii. Z pomocą przychodzi omawiana pozycja, która pomaga opanować podstawowe umiejętności niezbędne do walki z chorobą oraz utrwalić je dzięki ćwiczeniom, a później omawiać i pogłębiać rozumienie poszczególnych mechanizmów w gabinecie wraz z terapeutą. Zaangażowanie w proces poznawania samego siebie może być podróżą męczącą i trudną ale również niezwykle satysfakcjonującą i ekscytującą. Podczas sesji w gabinecie obdarzamy cierpiącego pacjenta akceptacją, empatycznym słuchaniem, odzwierciedlaniem jego emocji bez względu na to w jakim nurcie praca terapeutyczna jest nam najbliższa, natomiast poradnik ,,Wytrenuj swój mózg’’ jest moim zdaniem bardzo cennym i praktycznym uzupełnieniem procesu leczenia. Zdaniem autora programu najważniejsze jest tzw. ,,pojawienie się’’, które jest pierwszym krokiem ku uzdrowieniu. To pojawienie się może dotyczyć zarówno regularnego uczęszczania na sesje psychoterapii jak i sięgnięcia po książkę i podjęcie wyzwania wykonywania kolejnych ćwiczeń w niej zawartych.

W książce ,,Wytrenuj swój mózg’’, Czytelnik trafi na wiele testów określających nasilenie jego trudności wraz ze szczegółowym opisem, przyjaźnie podanymi definicjami oraz wskazówkami co robić. Rozdziały książki mają formę siedmiotygodniowego planu, w którym każdy kolejny tydzień opiera się na poprzednim. Czytelnik najpierw pracuje nad przygotowaniem solidnego planu terapeutycznego a następnie koncentruje się na zastosowaniu umiejętności poznawczo-behawioralnych. Uważam za cenne zarówno wykonywanie planu samodzielne jak i w formie ćwiczeń pomiędzy kolejnymi sesjami z terapeutą w celu wspólnego podsumowania i omówienia wniosków. Szczególnie ciekawy wydaje mi się rozdział pt. ,,Powrót do życia’’ oraz ostatni i najdłuższy pt. ,,Składamy wszystko w całość’’ co wydaje się bardzo cenne biorąc pod uwagę trudność z jaką przychodzi pacjentom całościowe zrozumienie swojego zaburzenia.

Podsumowując, mam poczucie że poradnik daje nadzieję tym, którzy stracili kontrolę nad swoim życiem i nie potrafią czerpać z niego radości oraz jest solidnym wsparciem w pracy  psychoterapeuty bez względu na metodę psychoterapii w której się porusza. Osobiście bardzo szanuję przejrzystość i skuteczność metod CBT, pomimo iż na co dzień w gabinecie najbliżej mi do  psychoterapii Gestalt oraz  egzystencjalnej, wobec czego na pewno będę polecała ten poradnik pacjentom.

Zofia Czerwińska – psycholog, psychoterapeutka Gestalt w trakcie szkolenia, Certyfikowana Specjalistka Psychoterapii Uzależnień (nr certyfikatu: SP/1646/2019)

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagielońskiego

https://wuj.pl/ksiazka/wytrenuj-swoj-mozg-1#oprawa-miekka-ze-skrzydelkami